Basın Açıklaması

Başkan Fikret Orman’ın röportajının tümü!


Beşiktaş başkanı Fikret Orman, CNN Türk’te yayınlanan 5N1K adlı programın konuğu oldu. Vodafone Park’tan yayında Fikret Orman merak edilenleri cevapladı.

“ 1.5 SENE ÖNCE HEDEFLEDİĞİNİZ HEDEFLERE ULAŞTINIZ MI? “

Hemen hemen %90 oranın da ulaşmışızdır. Klüp olarak belirli bir gelir seviyesine gelindi. Bu dakikadan sonra sadece bizimle olacak bir şey değil, Türk sporuyla olacak bir gelişme.

“ EN DOLU STAT BEŞİKTAŞ VODAFONE PARK”

2.750.000 kişi 17 maç izlemiş. Bunun 600.000 i Beşiktaş tarftarı seyretmiş.Türkiyede seyredilen maçların %23 ü Beşiktaşlı taraflar. Bu da ciddi bir orandır.

“ SİZİN GÖZÜNÜZDE OLAY NEYDİ?” 

Güvenlik açısından vahim hazırlanmış bir ortamdı. Gelen kişiler aranmamış, herşey sokulmuş vaziyette. Düşünün ki benim oyuncuma bıçak attılar. 

Bombalar, havai fişekler. Bu stada bunları sokamazsınız. Yeni açıldı stat belki ondan dolayıdır. Biz böyle organizasyonları her hafta yapıyoruz.

Buna sadece Beşiktaş açısından değil Türk futbolu adına bakmak lazım. Stadlara insan çekmek istiyoruz ama insanlar çoluğunun çocuğunu alıp böyle mi bir ortam içinde bulunmak isterler ?

Beşiktaş taraftarı çok sakindi endişe duymadım. Herşey de mümkündü maç bitti sahaya inildi. sahaya inenler bizim taraftarı sahaya davet etti. Ama bizim taraftarımız sakinliğini korudu.

“FUTBOLCULAR ARADA KALDI. BIÇAK ATAN GELİR SALDIRIR DA.”

Tabii ki arada kaldılar. Quaresmaya saldıranlar oldu. İyi değildi görüntü. Fotoğrafın içinde kimin olup olmamasından daha ziyade fotoğrafın kendisine baktığın zaman fotoğraf yanlıştı.

 “ATEŞTEN BİR GÖMLEK GİYİYORSUNUZ. NEDEN BAŞKANLIK PEKİ?”

Babam eski yöneticiydi ve ben klübün içinde doğdum. Beşiktaş’a çok büyük bir aşkım var. Zaten aşk olmadan yapılcak bir şey değil. İkincisi de bir ülkeye hizmet etmek sadece siyasetle olmuyor. Sporla da hizmet ediliyor. Ve biz şuanda dünyada çok önemli bir durumdayız. Come to Beşiktaş ile dünyada 1.2 milyar izlendi. Bir yandan da ülkemize de hizmet ediyoruz. Tek bir şeyle olacak şey değil, biz de kendi alanımızda yapıyoruz. Beşiktaş’ı çok seviyorum Sporu çok seviyorum.

“COME TO BEŞİKTAŞ KİMİN FİKRİ?”

Bizim iletişim grubundaki arkadaşlarımız var. Onlarında başında Candaş Tolga Işık var. Ancak esas fikrin yaratıcısı Beşiktaş taraftarıdır. Diego Costa adlı oyuncusuyla ve öncesinde Pepe ile başladı.

Beşiktaşa gelcek mi gelmecekmi denirken Pepenin instagram hesabına mesajlar göndermeye başladılar. sonra Pepe de transferi gerçekleşince açıklamasında bundan çok etkilendiğinden bahsetti.

diego cosytaya 4m üzerinde mesaj atıldı delice birşey bu. sonrasında da biz uluslararası bir iletişima racı olarak kullandı. sonrasında roma ve sağlık bakanlığ kullandı. hoş birşey. neticede biz üşkeyi temsil ediyoruz bizim armamızda sadece bizde olan albayrak var. come to beşiktaş come to türkiye.

 “SPOR’DAKİ ŞİDDETİ NEYE BAĞLIYORSUNUZ?”

Oynanan saatlere. Maçlar çok geç saatlerde oluyor. İnsanlar TV’den seyretsin diye. O geç saat olunca mesela bizim ilk maçımız pazar günü 21:45de. Maçlara ailecek gelinmiyor. Daha çok erkek ağırlıklı oluyor. Avrupa’da daha erken. İngiltereye git hepsi 2,3,4 de oynanıyor.

Saatler geç olunca tabii haliyle çarşıya gidiyorlar, eğleniyorlar, sohbet ediyorlar içki içiyorlar. Gelenler genelde alkollü geliyor. Bir kısmının bundan kaynaklandığını düşünüyorum. Toplum içerisinde insanlar kendilerini saklayabilirler. Normalde sakin biri toplum içerisinde değişebilir. 

“İLK SENEKİ ŞAMPİYONLUKTA NE HİSSETTİNİZ?”

Her şampiyonluk beni mutlu eder. Şampiyonluğu bekliyotrdum tabii. Stadı açmamız fitili ateşleyen şeydi. bekliyorduk muhteşemdi. bu sene de öyle oldu. imşallah seneye de öyle olcak.

“AVRUPADA YÜKSELEN GRAFİK PARAYA ÇEVRİLİYOR MU?” 

İzlenebilirliği arttırmak lazım. Taraftar sayımızı artırmamız lazım. Basit bir örnek ile, Chelsea’nin ana sponsoru İngilterede lastik satmak için sponsor olmuyor. Ya da Manchester United’ın ana sponsoru İngiltere’ye araba satmak için mi sponsor oluyor? Hayır.

Biz ise lokal kaldığımız için lokal pazarda oluyoruz. Onlarında bütçeleri belli. Ama dünya pazarına çıkınca çok yüksek meblağlar oluyor ve gelirler artıyor. Merchandise satışlarınız artıyor ve büyük gelir elde ediyorsunuz.

“OYNANAN FUTBOLUN ÖNEMİ VAR MI?”

Bizim kötü futbol oynadığımızı düşünmüyorum. Ancak çok vitrinde değil. Dünyada ikimiz beraber Almanya’ya gitsek nerde seyredeceğiz? Bir Türk kahvesine gidip orda izliceksin. Ancak İngiltere ligi hafta sonu televizyon’da izliyorsun.

İzlenebilirlik vitrin ediyor. Rekabet oluşturuyor. Daha yüksek fiyatlara satabiliyorsunuz. 

Monaco’da Mbappe Türkiye’de Beşiktaş yada Fenerbahçe’de oynasa 18 milyonu görmez. Ama şimdi 180 milyona Madrid’e transferi konuşuluyor.

“LUCESCU ZOR BİR GÖREVE GELDİ”

“Lucescu zor bir göreve geldi. Oyuncuları tanımıyor, oyuncular onu tanımıyor. Eylül’de Ukrayna ile zorlu bir maç oynayacağız. Allah yardımcısı olsun.”

“FUTBOLCULARLA OLAN İLİŞKİM…”

“Futbolcularla hem profesyonel, hem de duygusal ilişkiler kuruyorum. Bu herkesle alakalı. Sadece oyuncularla sınırlı değil. Çünkü kulübün en yüksek makamındayım. Ben taraftarla da çok yakınım ama aynı zamanda hem oyuncularla, hem taraftarla aramızda saygılı bir mesafemiz vardır.”

“ŞENOL GÜNEŞ İÇİN MİLLİ TAKIMDAN GELEN TEKLİF”

“Şenol Güneş’in Milli takıma gitmesi hem Beşiktaş’ı, hem de milli takıma zarar verecekti. Bunu Federasyona ilettik. Sonrasında galiba aynı teklifi Abdullah Avcı’ya yapmışlar. Sonuç Lucescu.”

“HEDEFLEDİĞİMİZ YERE DOĞRU GİDİYORUZ”

“Hedeflediğimiz yere doğru gidiyoruz. Daha yapılacak çok iş var. Güven konusu önemli ama. Ben yeni başkan olduğumda birçok iş varken, birisi çıkıp atıyor, yapamaz diyordu. Şimdi ise spor kamuouyla aramızda güven ilişkisi oldu.

Beşiktaş’ta Fikret Orman başkanlığı bırakıyor mu?

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, CNN Türk’te Cüneyt Özdemir’in “Ömür boyu başkanlığa devam edecek misiniz sorusuna?” Öyle ömür boyu başkanlık yapmak gibi bir niyetim yok. Gelecek dönem takımı bırakabilirim. 1 yıl 9 ay gibi bir süre kaldı seçime. Başkanlığa devam edip etmeyeceğime henüz karar vermedim. Hayalini kurduğum oyuncu yok ama Avrupa’dan bir kupa almak istiyorum. Bu benim hayalim.” yanıtını verdi.

Yorum için Tıkla

Yanıtlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunan

Sayfa Başına
1xbet giris
tempobet
grandbetting
imajbet
ciprobet